İş

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri halka açılıyor

Türk savunma sanayi şirketi SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri AŞ, halka arz kapsamında talep toplamaya başladı. SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri Genel Müdürü Ömer Korkut, bir yılı aşkın süredir halka arz için hazırlandıklarını söyledi.

Sürecin güçlü olduğunu belirten Korkut, Borsa İstanbul ve SPK kontrollerinin ardından 22 Aralık prestijiyle halka arzlarının onaylandığını hatırlattı. Korkut, 2023’ün ilk haftasında “Gong Töreni” yapmayı planladıklarını bildirdi. Halka arz süreci ile ilişkileri anlatan Korkut, “Borsaya kote olmamızın en değerli sebebi, SDT’nin kuruluşundan bu yana geçen 17 yılda çalışmaların ortaya çıkması, olgunlaşması ve borsalarda yer bulması. iç pazar. Artık kendimize ihracat hedefleri belirledik. Bu eserlerin yurt dışında konumlanabilmesi için yurt dışında tanınırlığa ihtiyaç vardır. Özellikle vakıf şirketlerimiz yurt dışına çıktıklarında vakıf şirketi, devlet şirketi olmanın avantajıyla tanınırlık sorunu yaşamıyorlar. Meğer tamamen şahıs firması olarak yurt dışına çıktığımızda yeteneklerimiz ve çalışmalarımız takdir ediliyor ama yabancı müşteriler firma ile ilgili başka bir garanti arıyor. Borsada süreci görmeye başladığımızda potansiyel müşterilerimizin kafalarındaki bu endişelerin bir kısmını gidermiş olacağız. Borsaya kote olan şirketin devlet tarafından denetlenen, standartları olan, şeffaf, hesap verebilir, yatırımcılarına karşı sorumlulukları olan ve bu sorumlulukları denetlenen bir şirket olması özellikle yabancı müşterilerin bakış açısını değiştirecektir. ”

“Minimum yüzde 35 temettü dağıtacağız”

Korkut, borsada işlem görmenin SDT’yi önümüzdeki yıllarda yurt içinde ve yurt dışında farklı noktalara taşıyacağını söyledi. Korkut, halka arzdan elde edilecek fonun yüzde 70’ini yeni yerleşke inşaatı, yüzde 20’sini Ar-Ge faaliyetleri, yüzde 10’unu da iş geliştirme ve işletme faaliyetleri için kullanacaklarını bildirdi.

Halka arzda yatırımcı çekme taahhüdünde bulunduklarına işaret eden Korkut, “2022 ve 2023 yılları için faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) elde etme taahhüdünde bulunduk. ilk 5 yıl için temettü olarak kar. Ayrıca şirket 18 ay boyunca bedelsiz veya bedelsiz sermaye artırımı yapmayacak. Büyük ortak 15 ay hisse satmayacak” dedi. söz konusu. Korkut, taahhütlerini ve hedeflerini yerine getirme konusunda kendilerine güvendiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu