Haber

Sinema Dünyasının Usta Senaristi Safa Önal Hayatını Kaybetti

Oh iyi İstanbulVesikalı Yarim, Dila Hanım ve Tatar Ramazan filmlerinin senaristi Safa Önal92 yaşında hayatını kaybetti. 395 senaryosu gösterilen Önal, Guinness Rekorlar Kitabı’na ‘En Çok Film Çeken Senarist’ bölümünde girdi.

Usta senarist, Senarist ve Diyalog Yazarı Film Sahipleri Meslek Derneği (SENARISTBİR) bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. SENARİSTBİR’in yaptığı paylaşımda, “Türk sinemasının duayenlerinden değerli senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başta ailesi ve sevenlerinin başı sağolsun.”

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), “Sinemamızın değerli senaristlerinden Safa Önal’ı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Vesikalı Yarim, Ah Hoş İstanbul (Ayşe Şasa ile birlikte), Tatar Ramazan, Menekşe Gözler, Umut Dünyası ve Cingöz. Recai de aralarında. 395 senaryoya imza attı. Başınız sağolsun” dedi.

Film eleştirmeni Şenay Aydemir, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

Ah Güzel İstanbul, Vesikalı Yarim ve Dila Hanım’ın da yazarlığını yapan Safa Önal, Yeşilçam fabrikasının en üretken senaristiydi. 1967’de 28, 1968’de 27 ve 1969’da 24 senaryo çekildi. 395 senaryosuyla rekorlar kitabına girdi. en büyük işçisini kaybetti.”

SAFA ÖNAL KİMDİR?

17 Aralık 1931’de İstanbul’da doğan senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal, 1945’te kısa öyküler yazmaya başladı. Safa Önal, ‘Vesikalı Yarım’, ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’, ‘Ah Güzel İstanbul’ , ‘Ah Müjgan Ah’, ‘Dila Hanım’, ‘Tatar Ramazan’, ‘Tatlı Nigar’, ‘Doktor Civanım’. o yazdı. Safa Önal da 1973 yılında yönetmenliğe başladı ve 40’a yakın film yönetti. Önal’ın 395 senaryosu Guinness Rekorlar Kitabı’na dünya rekoru olarak girdi. Senaryolarıyla Altın Koza ve Altın Portakal gibi pek çok ödül kazanan Safa Önal, aynı zamanda söz yazarı ve sunucu Sezen Cumhur Önal’ın ağabeyi.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

bogazkale-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu