Ekonomi

Deprem bölgesindeki şirketler genel kurullarını iptal edebilir

Kahramanmaraş depreminin yıkıcı etkilerinin bölgede faaliyet gösteren firmaların faaliyetlerini de sekteye uğrattığı inancıyla kurumların bazı sorumlulukları erteleniyor.

Türk Ticaret Kanunu, anonim ve limited şirketlerin olağan genel kurul toplantılarının her faaliyet dönemi sonundan itibaren üç ay içinde yapılmasını öngörmüştür.

Görüşmelerin Mart ayı sonuna kadar yapılması gerekiyordu.

Şirketler tarafından faaliyet dönemi olarak daha çok takvim yılı tercih edilirken, bu durum olağan genel kurul toplantılarının Mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekliliğini ortaya çıkardı.

Talep eden şirketlerin genel kurulları ertelenebilir

Ticaret Bakanlığınca Mart ayı sonuna kadar tamamlanması gereken şirket genel kurulları, bu kuruluşları temsile yetkili yönetim organı üyelerinin talebi üzerine iptal edilebilir.

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle şirketin genel kurul toplantılarına ilişkin alınması gereken tedbirlere ilişkin yazı hazırlayarak TOBB ile oda ve borsalara gönderdi.

Geri bırakma için genel kurul toplantısına gerek yoktur.

Anonim ve limited şirket genel kurullarının, merkezi söz konusu illerde bulunan veya genel kurul toplantısını bu illerde yapmak üzere kanun ve şirket sözleşmesine göre idarelerce 6 Şubat tarihinden önce 6 Şubat’a kadar toplantıya çağrılanlar, erteleme kararı almak amacıyla genel kurulun toplanmasını beklerken, temsile yetkili idare organ üyelerinin talebi üzerine iptali mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu